2017 PRICE LIST for the Private Cooking Classes & Activities.

Basic Combination Program

Individual

2-4 Pers.

5-10 Pers.

11-20 Pers.

One Italian survival class + one cooking class + one wine appreciation class 
$555 $341 p/p $261p/p $217 p/p

Cooking Classes (Approx. 3 hours)

Individual

2-4 Pers.

5-10 Pers.

11-20 Pers.

One Class $385 $261 p/p $203 p/p $152 p/p
Two Classes $675 $435 $377 $261
Three Classes $921 $566 $479 $370
Four Classes $1102 $638 $580 $435

 NOTE: Clients may propose their own menu for a private class or let the chef decide. Private classes are taught at any level, from beginning to advanced, to match your skill.

       

Beginning Wine Classes (Approx. 1 hour) 

Individual

2-4 Pers.

5-10 Pers.

11-20 Pers.

One Class $153 $123 p/p $80 p/p $65 p/p
Two Classes $275 $232 $145 $116
Three Classes $370 $326 $196 $152
Four Classes $428 $406 $232 $174

Optional Activities (cost per person) 

Individual

2-4 Pers.

5-10 Pers.

11-20 Pers.

Gastronomic walking tour $203 $152 p/p $95 p/p $73 p/p
Market tour $153 $123 $73 $51
Tour of cooking supply shops $153 $123 $73 $51
Shopping tour $153 $123 $73 $51
Meal in a Florentine restaurant with culinary expert $457 $385 $341 $290
Lecture with tastings of typical Tuscan products
(Ex: Introduction to Olive oil, cheeses, etc.)
$196 $153 $94 $51

Excursions (cost per person) 

Individual

2-4 Pers.

5-10 Pers.

11-20 Pers.

Dinner in a private Tuscan home (evenings) $275 $186 p/p $196 p/p $105 p/p
Visit to a Tuscan farm N/A N/A $196 $138
Visit to the town of Greve in Chianti (Falorni)
+ Lunch in a typical restaurant (full day)
$560 $429 N/A N/A